INFORMACJE WIETNAMU

posted Sep 11, 2011, 10:39 AM by Mickey Dong Hoang Thinh   [ updated May 14, 2015, 6:35 PM by Vietnam Travel Tour ]
Socjalistyczna Republika Wietnamu położona jest na Półwyspie Indochińskim, nad Morzem Południowochińskim rozciągając się wzdłuż półwyspu na długości ponad 1.600 km. Powierzchnia kraju wynosi 326.797 km2 nie wliczając w to terytoriów morskich, zaś długość linii brzegowej wynosi 3.451 km. Wietnam graniczy na północy z Chinami, na zachodzie z Laosem i Kambodżą. Kształtem kraj przypomina literę „S”, szeroki na północy i południu, a wąski w części centralnej, w najwęższym punkcie zaledwie 50 km szerokości. Mieszkańcy opisuję swój kraj jako ramię bambusowe, na jego końcach znajdują się dwa kosze ryżu: na północy Delta Rzeki Czerwonej o powierzchni 15 tys. Km2, a na południu urodzajna Delta Rzeki Mekong o powierzchni 60 tys. km2. 3 / 4 powierzchni kraju zajmują góry, a najwyższy szczyt Fansipan na północy kraju, przy granicy z Chinami, osiąga wysokość 3.143 m n.p.m. Góry Truong Son ciągną się niemal przez całą długość Wietnamu, wzdłuż wybrzeża, opadając łagodnie w kierunku nadmorskiego pasa nizinnego. 
Wietnam leży w strefie klimatu monsunowego Wschodnioazjatyckiego, jednak z powodu dużej powierzchni kraju i znacznych różnic w wysokościach nad poziomem morza, odnotowuje się bardzo dużą różnorodność klimatyczną. Zimowy monsun z północnego-wschodu w miesiącach od października do marca przynosi  mokrą i chłodną zimę w północnej i centralnej części Wietnamu. Na północy temperatury mogą spaść nawet poniżej 100C. W tym czasie na południu kraju panują wysokie temperatury (średnio 270C) i pora sucha. Od kwietnia/maja do października południowo-zachodni monsun przynosi wysokie temperatury, wysoką wilgotność i duże opady. Jednak pasmo gór Truon Son, chroni przed silnymi opadami pas nadbrzeży centralnego Wietnamu i okolice delty Rzeki Czerwonej na północy stwarzając korzystne warunki klimatyczne do wypoczynku. 
Aby zobaczyć północną i południową część Wietnamu najlepiej wybrać miesiące od kwietnia do września, w południowej części Wietnamu mogą jednak wystąpić przelotne opady. 
Fascynujący i różnorodny Wietnam to niezapomniane widoki obfitujące w pola ryżowe błyszczące soczystą zielenią, zapierające dech w piersiach górskie krajobrazy, kilometry pustych piaszczystych plaż, niezwykle cenne zabytki po kolonizatorach, jak również starożytnych dynastiach chińskich, kolorowa ludność etniczna północy, fascynująca kultura oraz  pełna smaków i zapachów, kuchnia i otwarci, serdeczni ludzie. W większości turystycznych miejsc kraju znaleźć można hotele światowych sieci mogące zadowolić nawet najbardziej wymagających turystów, a polepszająca się infrastruktura i bardzo dobry serwis sprawiają, że jest to miejsce niezwykle atrakcyjne, dzięki czemu przyciąga coraz większe rzesze turystów.
Klimat
Zwrotnikowy, monsunowy na północy i podrównikowy na południu kraju. Zimowy monsun z północnego-wschodu przynosi w miesiącach od listopada do marca suchą i chłodną zimę w północnej części Wietnamu, zaś na południu temperatury utrzymują się powyżej 26 stopni. Monsun letni od maja do października przynosi wysokie temperatury, wysoką wilgotność i opady zwłaszcza w południowej części Wietnamu.

Strefa czasowa:  GMT + 7 godz. 
Język urzędowy:  wietnamski, w wielu miejscach mówi się w jęz. Angielskim i Francuskim
Ludność:  ponad 84 mln osób. Gęstość zaludnienia wynosi ponad 255,9 mieszk. /km². 
Religia:  niewierzący ok. 80%, buddyści ponad 9%, katolicy 6,7 %
Ustrój:  Republika socjalistyczna
Stolica:  Hanoi
Elektryczność:  napięcie elektryczne 220 V, nie wymagane są żadne adaptory 
Kod telefoniczny:  + 84
Ruch uliczny:  prawostronny

Wizy 
Obywatele polscy wybierający się do Wietnamu w celach turystycznych zobowiązani są do posiadania wizy. Można ją uzyskać w Ambasadzie Wietnamu w Warszawie, koszt ok. 120 PLN. Wymagana są: wypełniony wniosek, 1 zdjęcie i paszport ważny min. 6 miesięcy.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej 
3 Chua Mot Cot, Hanoi, SRW
tel. (0-084 4) 845 2027, 845 3728
e-mail: polamb@hn.vnn.vn

Konsulat RP w Ho Chi Minh
Saigon Centre, 65 Le Loi Blvd, 
Ho Chi Minh
tel. (00-84 8) 914 28 83       
fax. (0-084 8) 9142884
e-mail: kgrphcm@hcm.vnn.v

Waluta  
Dong Wietnamski. Kurs wynosi 1 USD = 20.800 VND. Wymiany walut można dokonać w licznych kantorach, bankach i hotelach.

Karty kredytowe
Większe sklepy i hotele akceptują karty kredytowe, bankomaty można znaleźć w większych miastach. 

Bezpieczeństwo
Wietnam jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Nie odnotowuje się tu ryzyka ataków terrorystycznych czy zbrojnej napaści. W Sajgonie, czy Hanoi oprócz kradzieży kieszonkowych do rzadkości  należą inne przypadki przestępstw.

Komunikacja 
Cudzoziemcy mogą bardzo swobodnie poruszać się po terytorium Wietnamu. Wynajęcie samochodu możliwe jest jedynie z kierowcą. W całym Wietnamie działa bardzo dobrze rozwinięta siatka połączeń autobusowych, lotniczych oraz pociągów, których prędkość niekiedy jest niewielka.

Opłaty lotniskowe
Loty międzynarodowe: z reguły wliczone w koszt biletów

Obyczaje i etykieta 
Aby uniknąć nieporozumień związanych z różnicami kulturowymi, należy przestrzegać kilku prostych zasad:
• Zdejmować buty, gdy wchodzi się do miejsc kultu religijnego lub do domów prywatnych. 
• Nosić przyzwoitą odzież, szczególnie przy zwiedzaniu obiektów religijnych. Nogi i ramiona powinny być zakryte
Fotografowanie: Przed fotografowaniem osób należy zapytać o pozwolenie!

Zdrowie i higiena
Nie obowiązują żadne szczepienia ochronne. Zalecane są szczepienia przeciwko żółtaczce A i B. Konieczne jest mycie owoców przed jedzeniem oraz picie wody wyłącznie butelkowanej.

Orientacyjne ceny podstawowych produktów:
Woda / coca cola - ok. 2 USD
Piwo / wino – ok. 3 USD (lokalne)  
Posiłek w restauracji – od 7 USD