Atrakcje Wietnamu

INFORMACJE WIETNAMU

posted Sep 11, 2011, 10:39 AM by Mickey Dong Hoang Thinh   [ updated May 14, 2015, 6:35 PM by Vietnam Travel Tour ]

Socjalistyczna Republika Wietnamu położona jest na Półwyspie Indochińskim, nad Morzem Południowochińskim rozciągając się wzdłuż półwyspu na długości ponad 1.600 km. Powierzchnia kraju wynosi 326.797 km2 nie wliczając w to terytoriów morskich, zaś długość linii brzegowej wynosi 3.451 km. Wietnam graniczy na północy z Chinami, na zachodzie z Laosem i Kambodżą. Kształtem kraj przypomina literę „S”, szeroki na północy i południu, a wąski w części centralnej, w najwęższym punkcie zaledwie 50 km szerokości. Mieszkańcy opisuję swój kraj jako ramię bambusowe, na jego końcach znajdują się dwa kosze ryżu: na północy Delta Rzeki Czerwonej o powierzchni 15 tys. Km2, a na południu urodzajna Delta Rzeki Mekong o powierzchni 60 tys. km2. 3 / 4 powierzchni kraju zajmują góry, a najwyższy szczyt Fansipan na północy kraju, przy granicy z Chinami, osiąga wysokość 3.143 m n.p.m. Góry Truong Son ciągną się niemal przez całą długość Wietnamu, wzdłuż wybrzeża, opadając łagodnie w kierunku nadmorskiego pasa nizinnego. 
Wietnam leży w strefie klimatu monsunowego Wschodnioazjatyckiego, jednak z powodu dużej powierzchni kraju i znacznych różnic w wysokościach nad poziomem morza, odnotowuje się bardzo dużą różnorodność klimatyczną. Zimowy monsun z północnego-wschodu w miesiącach od października do marca przynosi  mokrą i chłodną zimę w północnej i centralnej części Wietnamu. Na północy temperatury mogą spaść nawet poniżej 100C. W tym czasie na południu kraju panują wysokie temperatury (średnio 270C) i pora sucha. Od kwietnia/maja do października południowo-zachodni monsun przynosi wysokie temperatury, wysoką wilgotność i duże opady. Jednak pasmo gór Truon Son, chroni przed silnymi opadami pas nadbrzeży centralnego Wietnamu i okolice delty Rzeki Czerwonej na północy stwarzając korzystne warunki klimatyczne do wypoczynku. 
Aby zobaczyć północną i południową część Wietnamu najlepiej wybrać miesiące od kwietnia do września, w południowej części Wietnamu mogą jednak wystąpić przelotne opady. 
Fascynujący i różnorodny Wietnam to niezapomniane widoki obfitujące w pola ryżowe błyszczące soczystą zielenią, zapierające dech w piersiach górskie krajobrazy, kilometry pustych piaszczystych plaż, niezwykle cenne zabytki po kolonizatorach, jak również starożytnych dynastiach chińskich, kolorowa ludność etniczna północy, fascynująca kultura oraz  pełna smaków i zapachów, kuchnia i otwarci, serdeczni ludzie. W większości turystycznych miejsc kraju znaleźć można hotele światowych sieci mogące zadowolić nawet najbardziej wymagających turystów, a polepszająca się infrastruktura i bardzo dobry serwis sprawiają, że jest to miejsce niezwykle atrakcyjne, dzięki czemu przyciąga coraz większe rzesze turystów.
Klimat
Zwrotnikowy, monsunowy na północy i podrównikowy na południu kraju. Zimowy monsun z północnego-wschodu przynosi w miesiącach od listopada do marca suchą i chłodną zimę w północnej części Wietnamu, zaś na południu temperatury utrzymują się powyżej 26 stopni. Monsun letni od maja do października przynosi wysokie temperatury, wysoką wilgotność i opady zwłaszcza w południowej części Wietnamu.

Strefa czasowa:  GMT + 7 godz. 
Język urzędowy:  wietnamski, w wielu miejscach mówi się w jęz. Angielskim i Francuskim
Ludność:  ponad 84 mln osób. Gęstość zaludnienia wynosi ponad 255,9 mieszk. /km². 
Religia:  niewierzący ok. 80%, buddyści ponad 9%, katolicy 6,7 %
Ustrój:  Republika socjalistyczna
Stolica:  Hanoi
Elektryczność:  napięcie elektryczne 220 V, nie wymagane są żadne adaptory 
Kod telefoniczny:  + 84
Ruch uliczny:  prawostronny

Wizy 
Obywatele polscy wybierający się do Wietnamu w celach turystycznych zobowiązani są do posiadania wizy. Można ją uzyskać w Ambasadzie Wietnamu w Warszawie, koszt ok. 120 PLN. Wymagana są: wypełniony wniosek, 1 zdjęcie i paszport ważny min. 6 miesięcy.

Placówki dyplomatyczne

Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej 
3 Chua Mot Cot, Hanoi, SRW
tel. (0-084 4) 845 2027, 845 3728
e-mail: polamb@hn.vnn.vn

Konsulat RP w Ho Chi Minh
Saigon Centre, 65 Le Loi Blvd, 
Ho Chi Minh
tel. (00-84 8) 914 28 83       
fax. (0-084 8) 9142884
e-mail: kgrphcm@hcm.vnn.v

Waluta  
Dong Wietnamski. Kurs wynosi 1 USD = 20.800 VND. Wymiany walut można dokonać w licznych kantorach, bankach i hotelach.

Karty kredytowe
Większe sklepy i hotele akceptują karty kredytowe, bankomaty można znaleźć w większych miastach. 

Bezpieczeństwo
Wietnam jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Nie odnotowuje się tu ryzyka ataków terrorystycznych czy zbrojnej napaści. W Sajgonie, czy Hanoi oprócz kradzieży kieszonkowych do rzadkości  należą inne przypadki przestępstw.

Komunikacja 
Cudzoziemcy mogą bardzo swobodnie poruszać się po terytorium Wietnamu. Wynajęcie samochodu możliwe jest jedynie z kierowcą. W całym Wietnamie działa bardzo dobrze rozwinięta siatka połączeń autobusowych, lotniczych oraz pociągów, których prędkość niekiedy jest niewielka.

Opłaty lotniskowe
Loty międzynarodowe: z reguły wliczone w koszt biletów

Obyczaje i etykieta 
Aby uniknąć nieporozumień związanych z różnicami kulturowymi, należy przestrzegać kilku prostych zasad:
• Zdejmować buty, gdy wchodzi się do miejsc kultu religijnego lub do domów prywatnych. 
• Nosić przyzwoitą odzież, szczególnie przy zwiedzaniu obiektów religijnych. Nogi i ramiona powinny być zakryte
Fotografowanie: Przed fotografowaniem osób należy zapytać o pozwolenie!

Zdrowie i higiena
Nie obowiązują żadne szczepienia ochronne. Zalecane są szczepienia przeciwko żółtaczce A i B. Konieczne jest mycie owoców przed jedzeniem oraz picie wody wyłącznie butelkowanej.

Orientacyjne ceny podstawowych produktów:
Woda / coca cola - ok. 2 USD
Piwo / wino – ok. 3 USD (lokalne)  
Posiłek w restauracji – od 7 USD

Atrakcje Wietnamu

posted Sep 11, 2011, 10:32 AM by Mickey Dong Hoang Thinh   [ updated May 14, 2015, 6:35 PM by Vietnam Travel Tour ]

HANOI
Stolica Wietnamu Hanoi to miasto czarujące i zupełnie odmienne, przez wiele lat było stolicą francuskich Indochin, wielu do dziś nazywa je „Paryżem wschodu”. To miasto pełne bulwarów, zieleni parków i romantycznych jeziorek, ale i miejsce spokojniejsze niż inne, o mniejszym natężeniu ruchu i ilości spalin i większych otwartych przestrzeniach. Hanoi to nie tylko centrum polityczne, lecz także serce artystyczne i kulturalne kraju. Do największych atrakcji zaliczyć można tradycyjną dzielnicę wietnamską Old Quarter, składającą się z 36 wąskich uliczek pełnych sklepów z rękodziełem, tkaninami, butami, odzieżą i innymi artykułami. Należy też odwiedzić Świątynię Literatury, starożytny uniwersytet, gdzie pierwsi uczniowie studiowali już w 1070 roku, wspaniałe pagody, słynny teatr wodnych lalek oraz Mauzoleum Ho Chi Minha, czczonego przez cały naród wielkiego przywódcy. Dziś kulturalna aura miasta wciąż przyciąga intelektualistów i artystów. Liczne galerie  posiadają w swoich gablotach owoce sztuki współczesnej. Hanoi jest idealnym miejscem do kontemplacji. Z ocienionymi jeziorami i żyjącymi kafejkami, miasto niemal zmusza do zadumania nad filiżanką kawy i oglądania przemijającego świata. Ukryte piękno Hanoi maskuje starożytną duszę Wietnamu.

ZATOKA HALONG
Zatoka Halong, umieszczona na liście UNESCO, jest jednym z naturalnych cudów świata – na obszarze ok. 1.500 km2, rozsianych jest ponad 3000 wysepek i strzelistych skał wyrastających wprost z kryształowych wód Zatoki Tonkin.

Magiczną scenerię Halong podziwiać można podczas rejsu tradycyjną łodzią poruszającą się pomiędzy klifami, które wynurzają się jak zamki w bajce wraz ze swymi skalistymi iglicami i ukrytymi jaskiniami. Niektóre z nich bogate we wspaniałe stalaktyty i stalagmity udostępnione zostały dla turystów i są warte zobaczenia.

Największą wyspą zatoki i jedną z niewielu zamieszkanych jest Cat Ba, której część objęta została ochroną parku narodowego. Oprócz tropikalnej roślinności, naturalnych źródeł, małych ukrytych jeziorek, są tu piaszczyste plaże, tradycyjny targ oraz urocze, niewielkie miasteczko z malowniczym portem.

SAPA
Malowniczy kurort górski położony w dolinie na wysokości 1.600 m n.p.m. w północno-zachodniej części Wietnamu, w niewielkiej odległości od granicy z Chinami. Rejon ten stał się jedną z największych atrakcji Wietnamu, będąc jednym z niewielu zakątków świata, gdzie tradycje są pilnie strzeżone, a natura pozostała prawie nietknięta przez cywilizację. Kolorowa ludność z gór żyje niezmiennie od wieków, hodując bydło, kultywując ryż i kukurydzę i tkając ubrania. Kobiety ludów Dao i Hmong pracują w tradycyjnych, niezwykle barwnych strojach. Na cotygodniowych targach w Sapa i Bac Ha mieszkańcy niemalże wszystkich szczepów górskich wymieniają się darami natury. Tu sprzedaje się warzywa, owoce, zwierzęta oraz niezwykle barwną, ręcznie tkaną odzież i wyroby ze srebra.  Nad głowami wynurza się Mount Fansipan - najwyższy szczyt Wietnamu  3.143 m n.p.m., podczas gdy otaczające doliny pokryte są uprawami ryżu i zielonymi polami.

Klimat w tym rejonie jest dosyć surowy, w miesiącach zimowych, od grudnia do lutego temperatury mogą spaść do 00C.  Najlepszym sposobem, aby dostać się do Sapa jest przejazd wygodnym, nocnym pociągiem z Hanoi do miejsowości Lao Cai.

HUE
Uznawane za najpiękniejsze miasto Wietnamu, było stolicą od XIX do połowy XX wieku pod panowaniem cesarskiej Dynastii Nguyen. Hue położone jest w centralnej części Wietnamu nad Rzeką Perfumową i jest niezaprzeczalnym centrum  kulturalnym, religijnym i naukowym kraju. Największymi atrakcjami miasta są pozostałości po cesarzach Nguyen - bogate pałace, ogrody, cytadela, Zakazane Miasto, pagody i grobowce. Kobiety z Hue są uznawane za najpiękniejsze w całym kraju.

Pomimo wielu działań wojennych, które miały tu miejsce, spokojna atmosfera Hue pozostała nietknięta. Warto zwiedzić elegancką część kolonialną zbudowaną przez Francuzów na południowym brzegu rzeki, jak również odwiedzić liczne galerie i lokalny targ oraz popłynąć łódką po Rzece Perfumowej i obserwować lokalne życie. 


HOI AN
Urocze miasteczko Hoi An, położone jest nad brzegiem rzeki Thu Bon, ok. 3 km od plaży i 30 km na południe od Danang. Jest to miejsce warte dłuższego zatrzymania się, przez wielu uznane za jedno z najpiękniejszych w Wietnamie.

Znane kiedyś pod nazwą Faifo, od XVII do XIX w. było jednym z ważniejszych portów Azji Południowo-wschodniej. W ówczesnych czasach, kiedy istniały też porty w Macau i Malace, Faifo było ważnym portem dla statków portugalskich, holenderskich, chińskich i japońskich.

Hoi An to labirynt małych wąskich uliczek, z których każda kryje piękne, zabytkowe kamieniczki po Chińczykach, tradycyjne domy kupieckie oraz zabytkowe budynki kongregacji, które do dziś odgrywają ważną rolę.  Do atrakcji Hoi An zalicza się również autentyczny kryty Most Japoński, wspaniałe świątynie i malowniczy port rzeczny, położony obok prawdziwego targu miejscowego, gdzie kupić można niemalże wszystko. UNESCO zidentyfikowało tu ponad 800 obiektów o wyjątkowo historycznym znaczeniu, dzięki czemu miasteczko wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Hoi An to również atrakcyjne miejsce dla miłośników zakupów, miasteczko słynie z produkcji odzieży bawełnianej. Na każdym kroku spotkać można tkalnie materiałów oraz zakłady krawieckie, w których uszyć można wszystko. Wieczorami warto pospacerować po wąskich, uroczych uliczkach i odbyć prawdziwą ucztę kulinarną w jednej z licznych restauracyjek rozsianych w różnych zakątkach miasteczka.

3 km od Hoi An ciągną się szerokie, piaszczyste plaże, przy których ulokowały się luksusowe hotele oraz liczne restauracyjki i bary.

DANANG
Jedna z największych miast Wietnamu, zyskało popularność dzięki Muzeum Cham, mieszczącym się w pięknym, kolonialnym budynku zbudowanym przez Francuzów. Mieści wspaniałą i unikalną w skali światowej kolekcję starożytnych rzeźb nie istniejącego już współcześnie ludu hinduskiego Cham, który zamieszkiwał tereny wokół Danang od II do XV wieku, budując  świątynne wieże z cegły ku czci hinduskich bogów. Kompleks ruin świątyń hinduskich w My Son, 60 km od Danang wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Fascynuje blaskiem starożytnej kultury. Rzeźby Chamów przedstawiające pełne wdzięku tańczące kobiety oraz przerażające podobizny bóstw pozostawiają niezatarte wrażenia.

GÓRY MARMUROWE
Położone w okolicach Danang, na drodze do Hoi An, były kiedyś miejscem pielgrzymek ludu Cham, mieszcząc tajemnicze labirynty i świątynie w jaskiniach ukryte pośród pięciu marmurowych pagórków.

Dzisiejsi rzeźbiarze w kamieniu starają się kontynuować spuściznę ludu Cham, w Górach Marmurowych można znaleźć wiele ich pracowni i podziwiać dzieła. 

NHA TRANG
Popularny nadmorski kurort, otoczony stromymi zboczami pełnymi tropikalnej roślinności. Nha Trang otulone jest długim pasem zakręcających żółtych plaż, a błękitne wody zatoki kryją bogactwo raf koralowych i ryb stwarzając dobre warunki do nurkowania. Życie w Nha Trang skupione jest wokół plaży, wzdłuż nadmorskiej promenady, gdzie powstało wiele barów i restauracji oferujących wszystkie kuchnie świata. Miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą tu wiele klubów oferujących szeroką gamę wycieczek, sportów wodnych i rejsów. Nha Trang stało się ulubionym miejscem dla osób szukających rozrywki i wypoczynku na plaży oraz miłośników nurkowania w kryształowych wodach. Powstały tu profesjonalne kluby nurkowe organizujące pełen zakres wycieczek i kursów.

HO CHI MINH CITY (SAJGON)                                              
Największe miasto Wietnamu (ponad 7 mln mieszkańców) położone na południu kraju, uznawane jest za serce i duszę państwa oraz ekonomiczną stolicę kreującą wszystkie trendy. To typowo azjatyckie miasto, które nigdy nie śpi. Wszyscy są tu zajęci - kupują, sprzedają, studiują, budują i bawią się. Coraz więcej wysokich, nowoczesnych budynków zaczyna górować nad panoramą miasta, jednak ciągle można tu znaleźć wiele ciekawych przykładów budownictwa kolonialnego z czasów Francuzów obok pagód i tradycyjnych sklepików wietnamskich. Do atrakcji miasta zalicza się Katedrę Notre Dame, Budynek Poczty, Pałac Zjednoczenia, Wielki Meczet, stare chińskie pagody, fascynującą dzielnicę chińską Cholon oraz wiele ciekawych, kolorowych targów. Miłośnicy zakupów mają też do wyboru liczne galerie z rękodziełem wietnamskim, a spragnieni rozrywek, znajdą  wiele pubów i klubów nocnych.

TUNELE CU CHI
Legendarne tunele zdobyły sławę w latach 60-tych w czasie wojny wietnamskiej. Ówcześnie oddalone były o ok. 30-40 km od Sajgonu, a łączna długość całej sieci kanałów sięgała 250 km. Było to podziemne miasto, wielopoziomowe, w którym żołnierze wietnamscy ukrywali się przed wojskami amerykańskimi. Były tam szpitale, mieszkania, kuchnie, arsenały broni.  Rejon ten stał się najbardziej bombardowanym i zniszczonym w całym Wietnamie. Dziś dla turystów otwarto do zwiedzania ocalałą część tuneli, niektóre z nich z powodu rozmiarów są słabo dostępne, stanowią jednak dużą atrakcję nie tylko dla Wietnamczyków.

DELTA MEKONGU
Rzeka Mekong, jest jedną z największych i najdłuższych rzek świata. Wypływa z Tybetu, dalej przez Chiny, Laos i Kambodżę, kończy swój bieg na południu Wietnamu wpadając do Morza Południowochińskiego największą deltą świata.

Jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej zielonych regionów Wietnamu, zwany koszem ryżu, ponad połowa obszaru zajęta jest uprawami. Produkcja ryżu w tym rejonie z nawiązką pokrywa całe roczne zapotrzebowanie kraju na ten produkt.. 

Życie tutejszej ludności skupia się nad rzeką i to ona dyktuje rytm. Tu uprawia się również palmę kokosową, banany, mango, warzywa, łowi ryby, myje, gotuje i spotyka ze znajomymi. Wizyta w Delcie Mekongu to niezapomniane przeżycie, głównymi środkiem transportu są łodzie kursujące po labiryncie kanałów wodnych. Warto tu odwiedzić niezwykle barwne pływające targi oraz jedno z głównych miast delty – Can Tho, My Tho lub Chau Doc.

PHAN THIET /MUI NE
Phan Thiet to wioska rybacka, położona w głębi lądu nad rzeką Phan Thiet. Słynie z produkcji sosu rybnego używanego w kuchni azjatyckiej, jednak wśród turystów sławę zyskały pobliskie plaże Mui Ne, ciągnące się na długości ponad 20 km. Kurort ten, położony ok. 3 godz. drogi od Sajgonu. Przyciąga pięknymi, szerokimi i piaszczystymi plażami ocienionymi palmami, malowniczymi wydmami oraz międzynarodowej klasy 28-dołkowym polem golfowym. Oprócz kilku dobrych hoteli znaleźć można w okolicy starożytne pozostałości po Cham oraz atrakcyjne bary i restauracje, gdzie specjalnością są owoce morza.

DALAT
Uroczy rejon położony na Centralnej Wyżynie około 305 km od Sajgonu. Okolica ta położona na wysokości około 1.500 m n.p.m. przepełniona jest malowniczymi dolinami, wiecznie zielonymi lasami, jeziorami i wodospadami. Jest to typowo górski kurort szczególnie ulubiony wśród artystów, malarzy i nowożeńców, którzy przyjeżdżają tu spędzić miesiąc miodowy. Łagodny klimat górski (temperatury pomiędzy 15 a 240C) sprawia, że osiedliło się tu na stałe wielu Europejczyków. W samym mieście znaleźć można pełne kwiatów ogrody, jeziorka oraz stare wille w stylu alpejskim. Na słonecznych wzgórzach uprawia się warzywa, owoce oraz winorośl, z której produkowane jest lokalne wino o nazwie Dalat.

1-2 of 2